„HRABAL NAJSKUTECZNIEJ ZWALCZA WIRUSA”

Z dwa tygodnie temu zdecydowałem się jeszcze raz prowadzić ten blog o fotografii i nie tylko o fotografii. Kilka osób prosiło mnie o to. Nie będę ustalał czasowych ram, ponieważ na pewno szybko bym je zmienił, czyli nie wywiązał się z terminów. Tematem dnia jest ten ten p…y wirus, czyli moim tematem będzie kilka uwag o stanie fotografii ludzi w tym okresie, ale i też kilka spojrzeń w historię fotografii. Patrz linki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Siedząc w domu, jak nakazują, ludzie zaczęli o wiele więcej korzystać z internetu. To naturalne. To dobrze i niedobrze. Ilość informacji o wirusie jest zatrważająca. I prawdziwe i nie nieprawdziwe i takie pół na pół. Najlepiej je po prostu omijać. Każdy właściwie wszystko wie i nie ma sensu przeżuwać to jak krowa. Zdjęcia z okien, zdjęcia z domu…przychodzi nuda. To wyraźnie widać po postach. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I do tego dochodzą obecnie trenerzy, coache i jak zwać tych szarlatanów. Wymyślają, radzą, pouczają. Czy ludzie nie maja własnego rozumu. Pewnie nie mają. Po tych latach gdy nastali trenerzy ludzie przestali myśleć i tylko czekają co powiedzą. Orwell się kłania. Co ciekawe mało kto, a właściwie prawie nikt nie pisze o czytaniu, robieniu tego co się lubi, na co zawsze się miało ochotę. Brak, u zapalonych amatorów, wewnątrzdomowej działalności fotograficznej. Wszędzie coś można znaleźć. Stąd ilustracja tego wpisu są krajobrazy, na moich chińskich dzbankach i porcelanie. Ponadto skanuje stare slajdy 6×7, czasami wyjdę i zrobię nowe zdjęcia. Brakuje mi właściwie dnia na wszystko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widocznie Polacy lubią tylko robić sobie selfie w domu. Początkowe dni i tygodnie lekkiego podniecenia nową sytuacją przeszły. I jeszcze jedno. Czuć deprechę, jak ogarnia nasz wspaniały naród. 

Oczywiście jestem w komfortowej sytuacji tu na wsi, ale całe życie, oprócz realizowania  amerykańskiego „follow your dream”,  miałem szczęście po swojej stronie. Może zasłużyłem na to. I teraz też. Szczęśliwym trafem znalazłem się od połowy stycznia na wsi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponadto strony typu wp, onet itp „ żyją” teraz z katastroficznych newsów, filmików itp. Są w swoim żywiole. Te strony są tak samo niebezpieczne jak oficjalne wiadomości w TVP. Do tego doszły straszne wiadomości o pożarze lasów wokół Czernobyla i straszenie chmurą, która przyleci nad Polskę. Susza, która jest prawdziwym zagrożeniem dopiero pojawiła się kilka dni temu, a jest juz z nami od 2-3 lat.  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ludzie udostępniają, zamieszczają. Króluje teraz ten policjant, który zapisuje mandat. Kochani, trochę własnej inwencji, a nie to co wszyscy. 

Komentarzy nikt nie czyta. Są gdzieś tam na samym dole po informacjach o majtkach jakiejś tam celebrytki lub bzdurnych uwagach jakiegoś celebryty. Wirus głupoty który od dawna opanował Polaków jest zdecydowanie niebezpieczniejszy niż sam wirus z koroną. I w tym szambie informacyjno-straszeniowym  PiS spokojnie kroczy do przedłużenia swojej władzy. 

Poniżej trzy linki do sławnej hiszpanki w 1919 roku, epidemii grypy w USA W 1957. i naszej rodzimej epidemii ospy w 1963 roku. Właściwie nic się nie zmieniło. Wydaje mi się nawet, że te zdjęcia z 1919 i 1957 są ciekawsze, nie tak jednorodne jak te teraz. A co ciekawe, tę polską epidemię we Wrocławiu skutecznie zwalczono przy malej liczbie zgonów. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

https://rarehistoricalphotos.com/spanish-flu-1918-1920/ 

https://rarehistoricalphotos.com/vaccine-against-influenza-outbreak-of-1957/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Epidemia_ospy_we_Wrocławiu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie będę powtarzał byście zostali w domu, bo to się trąbi wszędzie. I nie czytajcie dżumy Camusa , tylko weźcie sobie Hrabala i poczujecie jakie życie jest piękne i śmieszne zarazem. Moje hasło na ten czas: „HRABAL NAJSKUTECZNIEJ ZWALCZA WIRUSA”

2 przemyślenia nt. „„HRABAL NAJSKUTECZNIEJ ZWALCZA WIRUSA””

  1. Trzeba by dodać, że street photography is dead, now. Że fotografia cyfrowa zdominowała w 110% wyobraźnię fotografów i że fotografia analogowa zrobiła kolejny krok do tyłu. Przyczyną tego może być cena skanerów czy skanowania. Gdyby skanowanie było za darmo to film by odżył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *